Narodowe Czytanie "Wesela"

W sobotę 2 września w gminie Borki odbyło się Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. W sali Gminnej Biblioteki Publicznej w Borkach  spotkali się przedstawiciele samorządu gminnego, szkół, instytucji, seniorzy oraz młodzież szkolna aby wziąć udział  w wydarzeniu. Oficjalne rozpoczęcie Narodowego Czytania i powitanie zaproszonych gości przez Kierownika Biblioteki Krystynę Maksymiuk nastąpiło  o godzinie 10.00. Po powitaniu głos zabrał Wójt Gminy Radosław Sałata odczytał przesłanie Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – Andrzeja Dudy skierowane do uczestników tegorocznej edycji.  Do czytania  z podziałem na role wybrany został  Akt  I „Wesela”. Weselny klimat dawnych lat zapewniły stroje oraz  stół przy którym zasiedli i w rolę postaci dramatu wcielili się:

1. Radosław Sałata –  Wójt Gminy Borki - ( Pan Młody)
  2. Renata Leszcz –  Sekretarz Urzędu Gminy - (Panna Młoda)
  3. Roman Pawelec – Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Borkach – (Ojciec)
  4. Janusz Buhaj – Przewodniczący Komisji Kultury i Oświaty – (Żyd)
  5. Henryk Bęczyński – radny Gminy – (Gospodarz)
  6. Marek Makosz – nauczyciel ZPO Borki – (Ksiądz)
  7. Anna Zbiciak –nauczyciel ZPO Wola Osowińska - ( Poeta)
  8. Monika Karwowska – nauczyciel ZPO Wola Osowińska -(Zosia)
  9. Magda Dzioba – nauczyciel Szkoły Podstawowej Wola Chomejowa - ( Haneczka)
  10. Jolanta Chojnacka – nauczyciel Szkoły Podstawowej w Tchórzewie -(Maryna)
  11. Michał Zając – Urząd Gminy w Borkach – (Dziennikarz)
  12. Małgorzata Chojnacka –  bibliotekarz GBP Borki – (Czepiec)
  13. Urszula Marzec – członek Gminnej Rady Seniorów – (Klimina)
  14. Krystyna Leszcz – czytelniczka GBP Borki – (Radczyni)
  15. Magda Kalińska – czytelniczka GBP Borki – ( Rachel)
  16. Szymon Różycki – uczeń LO w Radzyniu Podl. – (Dziad)
  17. Jakub Różycki – uczeń ZPO w Borkach – (Jasiek)
  18.  Karol Świć – uczeń ZPO w Borkach – (Kasper)

Dzięki zaangażowaniu i wspaniałej atmosferze, do której przyczynił się każdy z osobna, była to prawdziwie literacka uczta.

Na koniec uroczystości, osoby zaangażowane w czytanie zostały nagrodzone dziełami  Stanisława Wyspiańskiego ze specjalną pieczęcią nadesłaną nam z Kancelarii Prezydenta. Dla gości weselnych przygotowano stół z ciastem drożdżowym, kawą i herbatą.

Wydarzenie koordynowała Gminna Biblioteka Publiczna w Borkach z filią w Woli Osowińskiej.